Pozwolenie na emisje gazów i pyłów – wszystko co musisz wiedzieć
22 maja 2019Do atmosfery emitowanych jest wiele szkodliwych substancji. Powstają one w fabrykach, a także wydalane są przez samochody. Coraz częściej mówi się o ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W związku z tym uchwalone zostało rozporządzenie, które mówi, że wiele przedsiębiorstw musi posiadać pozwolenie na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza. Na czym polega to pozwolenie? Kogo dotyczy? Sprawdź w naszym artykule!
Pozwolenie na emisje Poznań – na czym polega?
Pozwolenie na emisje niezbędne jest przedsiębiorcom, którzy posiadają instalacje emitującą szkodliwe substancje i pyły do atmosfery. Dotyczy to przedsiębiorstw, które w swojej działalności korzystają z kociołów grzewczych, suszarni albo chlewni. Pozwolenia wymagają zazwyczaj działalności, w których emisja odbywa się poprzez komin lub przy pomocy wentylacji mechanicznej. Jest to emitowanie substancji w sposób zorganizowany.
Gdzie i kiedy ubiegać się o pozwolenie na emisję?
O pozwolenie na emisję powinno wnioskować się przed oddaniem instalacji do użytkowania. Działania takie należy podjąć w przypadku instalacji, która jest nowo budowa lub przebudowywana. O pozwolenie można się starać podczas wizyty w urzędzie, listownie, a nawet elektronicznie. Zastanawiasz się, gdzie możesz ubiegać się o taką usługę? Starostwo powiatowe, urzędy marszałkowskie, regionalne dyrekcje ochrony środowiska oraz urzędy dzielnicowe to miejsca, gdzie bez problemy załatwisz pozwolenie na emisję.
Czy od decyzji można się odwoływać?
Odpowiedź uzyskuje się w ciągu miesiąca. Czas oczekiwania może wydłużyć się do 2 miesięcy, jednak otrzymasz informację z Urzędu o przedłożonym czasie rozpatrywania opinii. Od otrzymanej decyzji można się odwołać. Czas, w którym należy tego dokonać to 14 dni. W zależności od organu wydającego decyzje odwoływać należy się do różnych instancji. I tak: w przypadku decyzji, która została wydana przez starostę – należy się odwołać w samorządowym kolegium odwoławczym. Jeśli decyzja została wydana przez marszałka województwa to należy się odwołać w Ministerstwie Środowiska. Odwołanie u generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska składa się w przypadku otrzymania decyzji od regionalnego Dyrektora Ochronny Środowiska.