Neurolog Kraków – wszystko o rehabilitacji neurologicznej
17 stycznia 2022Słysząc pojęcie fizjoterapia nie każdy wie, że ma ona coś wspólnego z neurologią. W medycynie wyróżniamy kilka rodzajów fizjoterapii. Dobór odpowiednich ćwiczeń zależy od tego, w jakim stanie fizycznym jest pacjent oraz jakich efektów oczekuje się. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się ciekawych informacji o rehabilitacji neurologicznej.
Neurolog Kraków a rehabilitacja
Rehabilitacja neurologiczna jest bardzo potrzebna osobom, które zmagają się ze schorzeniami i chorobami neurologicznymi. Jest to złożone, wielospecjalistyczne postępowanie, które powinno być realizowane w sposób ciągły. Wczesną rehabilitację neurologiczną, czyli w okresie pierwszej doby od urazu powinno przeprowadzić się w przypadku wystąpienia:
- udaru mózgu,
- stwardnienia rozsianego,
- urazów czaszkowo-mózgowych,
- urazu rdzenia kręgowego,
- tętniaków.
Bardzo często, na przykład w przypadku występowania stwardnienia rozsianego, rehabilitacja przeprowadzana musi być przez całe życie.
Rehabilitacja neurologiczna i jej składowa
Celem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie sprawności fizycznej, oczywiście w miarę możliwości. Nie każdy pacjent ma szansę na odzyskanie 100% sprawności fizycznej. Ważne jest jednak, aby pacjent mógł samodzielnie wykonywać podstawowe czynności. W rehabilitacji wykorzystuje się tradycyjne oraz specjalistyczne metody.
Na rehabilitację składają się zajęcia przeprowadzane w oddziale, ćwiczenia manipulacyjne, chwytne oraz ćwiczenia kończyn.
Z roku na rok na rynku medycznym pojawiają się nowoczesne metody rehabilitacji, co umożliwia leczenia schorzeń z zakresu ruchu. Do takich metod zaliczyć można metodę Rood, Kabat-Keiser czy NDT-Bobath.
Rehabilitacja i inne formy leczenia
Po wystąpieniu urazu z zakresu neurologii to neurochirurg Kraków lub neurolog kieruje na fizjoterapię. Ważne są nie tylko ćwiczenia sprawnościowe, ale również psychoterapia indywidualna bądź nauka mowy. To, jaki rodzaj rehabilitacji zostanie wybrany, zależy w dużej mierze od stanu zdrowia pacjenta. W medycynie ogromne znaczenie mają również zabiegi fizykoterapeutyczne, które są uzupełnieniem rehabilitacji.